Ulakbilge - Sosyal Bilimler Dergisi
www.ulakbilge.com
Cilt 3, Sayı 6  Güz 2015  (ISSN: 2148-0451, E-ISSN: )
Suna ÖZGÜR KARAALAN

NO Makale Adı
1444037886 SAĞLIK AÇISINDAN GELENEKSEL METAL GRAVÜR TEKNİKLERİNE YENİ BİR ALTERNATİF NON-TOXIC METAL GRAVÜR

ÖZET

Bu makalenin amacı; yüzyıllardır dünya’nın her yerinde, sanatçılar tarafından kullanılan Geleneksel Metal Gravür tekniklerinin, sanatçılara verdiği zararları irdelemek, kullanılan meteryallerin içeriklerini göz önüne sermek, uzun süre kullanıldıktan sonra oluşan rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktır.
Sanat, toplumların birbirlerini tanımalarında kültür ve sanat alanında en iyi iletişim aracıdır. Teknoloji hızla gelişmektedir. Baskı alanındaki gelişmelerde de, sanatçı materyal seçerken bireysel hakkını kullanmıştır. Çizim ve basım işlemi için kullanılan mazemeler de belli kalıplara bağlı kalmamıştır. Baskı sanatçıları, olaylara mitolojik, dini, sosyal ve ticari amaçla yaklaşıp, yaratıcı güçlerini kullanarak yaşadıkları sorunları, bir sonraki nesillere mesaj verircesine aktarmışlardır. İşte bu bağlamda Metal Gravür Teknikleri’nin devamlılığını kazandırmak, yeni nesil sanatçılara daha güvenli ve zararsız olan Non- Toxıc Gravür Teknikleri’ni anlatmak amaçlanmıştır.
Geleneksel Metal Gravür (çukur baskı) tekniği ve Non Toxic Gravür Tekniği, eserin kâğıt üzerinde oluşmasıyla gerçekleşir. Kullanılan malzeme ve süreç farklılıkları olan bu iki baskı teknikleri ,bundan sonra Metal Gravür tekniği ile çalışmak isteyen sanatçılara bir ışık tutacaktır.

Anahtar Kelimeler: Metal Gravür, Baskı, Non-Toxıc,Toxıc Kimyasallar